Ilmastoviisautta kylillä -seminaari

Ilmoittaudu mukaan!

Ilmastoviisautta kylillä -seminaari pidetään 21.8.2025 klo 15-17 Juopperin Kartanolla Keminmaan Itäkoskella.

Seminaari on hybriditilaisuus: voit tulla paikan päälle upeaan  Juopperin kartanoon, tai osallistua etänä Teamsin välityksellä. Molemmissa tapauksissa toivomme ennakkoilmoittautumista!

Ilmoittautumislinkki

Ohjelma

Klo 14.30 Kahvitarjoilu

Klo 15.00 Tilaisuuden avaus, Marjut Ahola, Peräpohjolan Leader

Klo 15.10 Kyselytutkimuksen tulokset, Esa Kaitila

Klo 15.35 Opinnäytetyön tulokset, Elisa Moilanen

Klo 16.00 Tauko

Klo 16.10 Kylien ilmastotoimia

a.       Paakkola, Tervola

b.       Tapionniemi, Kemijärvi

Klo 16.40 Kohti kestävää toimintakulttuuria, Anna Muotka, Ympäristökasvatusjärjestö FEE Suomi ry

Klo 17.00 Tilaisuus päättyy

SEMINAARISSA KERTOMASSA:

Elisa Moilanen

Heippa! Olen Elisa, huhtikuussa 2025 valmistunut agrologi Rovaniemeltä, Songan kylästä. Opinnäytetyön tekeminen ILIMA-hankkeelle oli mieluisa projekti, koska ilmastoasiat ja maaseutukylät ovat lähellä sydäntä. Tällä hetkellä työskentelen Lapin ammattikorkeakoulussa asiantuntijatehtävissä eri hankkeissa. Vapaa-ajalla vietän aikaa luonnossa liikkuen, musiikkia harrastaen ja muuten vain elämästä nauttien! 😊

Esa Kaitila

Esa Kaitila, VTM, MMK, on vuonna 2016 perustetun Sensor Tutkimus Oy:n toimitusjohtaja ja yrityksen perustaja. Hänellä on useiden vuosien työkokemus sekä laadullisten että määrällisten tutkimusten toteuttamisesta useilta eri toimialoilta. Sensor Tutkimus Oy on sitoutumaton tutkimusyritys, joka on erikoistunut työhyvinvointi- ja työsuojelukyselyiden sekä erilaisten räätälöityjen kyselyiden toteuttamiseen. Ilmasto- ja ympäristöaiheisista tutkimuksista olemme olleet mukana toteuttamassa tutkimuksia muun muassa voimajohtohankkeiden sosiaalisten vaikutusten arvioinneista sekä liikennehankkeista.

© Peräpohjolan Leader ry 2025